Pedály - popis

Pedály jsou standartně osazeny třemi Hallovými sondami, 1x na směrovku a 2x brzdy + 2 spínače.

Parametry pedálů:
Šířka: 430 mm
Délka: 330 mm
Výška: 190 mm
Váha : 5,5 kg

Popis konstrukce:
Základní kříž je z obdélníkového ocelového profilu s rozměry 30 x 15 mm, který má v rozích šrouby s nepatrně vystouplými tupými špičkami, které se zakousnou do koberce aniž by ho poškodily a pedály drží jako přibité. Příčníky jsou z duralového profilu 30 x 20 mm. Středový kříž je osazen čtyřmi axiálnímí ložisky 51100. Hlavní střední osa se záměrně snižuje směrem dozadu, takže se pedály zašlapávají ne vodorovně ale jakoby trošku směrem k zemi.  Celá konstrukce je velmi odolná a při běžném používání teoreticky nezničitelná. Na výběr jsou standartně dva druhy šlapek - typ pro dopravní letadla na celou nohu s opěrkou na paty nebo šlapky s patama na zemi jako u malých letadel typu cessna apod. Není ovšem problém vyrobit speciální pedály na přání zákazníka, viz obrázky ve "Fotogalerie typů pedálů". Každá šlapka má na pohyb brzdění dva stavitelné dorazy, takže si můžete upravit sklon přímo na nohu, jak vám to vyhovuje. Je potom ale zapotřebí posunout a nastavit magnet u hallovy sondy. Magnety nejsou nijak přidělané napevno, protože drží samy. Stavitelný doraz je i na ovládání směrovky.
Mezi pedály je kryt, který zakrývá a chrání tak elektroniku. Je dostatečně pevný, můžete si na něj například dát nohy při letu v režimu autopilot... Kryt je potažen samolepící černou carbonovou folií. U horní hrany krytu jsou dva spínače na které si můžete namapovat jakoukoliv funkci.

Popis elektroniky Arduino Leonardo:
Arduino obecně je projekt, který přináší jednočipové procesory širší skupině lidí. Jedná se o mikroporocesory Atmel. Samotný projekt je o tom, že jsou tyto jednočipy osazeny na plošném spoji a v samotném procesoru je nahraný zavaděč, který zjednodušuje jeho programování. Použití je tak obecné, jak obecné je použití jednočipového mikropočítače.

Arduino v Happy pedálech je jen jedno z možných použití. V pedálech je osazen model Leonardo s procesorem Atmega32U4, výhledově se může objevit i model nano, který je osazený stejným procesorem, ale je menší.
Celá elektronika je opět jednoduché USB 1.1 vstupní zařízení. Tentokrát ale upravené přímo na pedály, takže operační systém ve zobrazení vstupních USB zařízení (HID) je ukazuje jako "Arduino Leonardo" - 3-osé zařízení se dvěma tlačítky. Arduino jako celek je složené USB zařízení, takže po zapojení konektoru se bude počítač snažit nejen spustit ovladače k USB vstupnímu zařízení, ale i nainstalovat ovladače právě pro Arduino. Ovladače pro samotné Arduino se nemusí podařit nainstalovat, ale pedály fungovat budou. Po připojení je dobré zařízení zkalibrovat.

Oproti MJoy jsou všechny osy 10-bit a jsou jen 3, aby se nepletly. Stejně tak tlačítka jsou jen 2. Protože je Arduino poměrně lehce programovatelné, může si každý vyrobit rozšíření až na 6 os a mnoho tlačítek (tuším, že standardní windowsové api jich zvládne 32, ale přes sw třetích stran až tuším přes 200 (?)). Dořešené jsou na příklad i takové věci jako přepínače a rotační enkodery.

Arduino může vystupovat i jako zařízení výstupní, tzn od rozsvěcování různých LED indikátorů podvozků, přes displeje zobrazující frekvence naladěných rádií, až po realizaci zpětných vazeb. Možnosti jsou prakticky nekonečné. :)

Použitelnost:
Pedály jsou vyzkoušené v těchto simulátorech - Microsoft Flight Simulator X, Microsoft Flight Simulator 2004, XPlane9, 10 a 11, IL2 Sturmovik, IL2 Cliffs of Dover, DCS World, Prepar3D:Lockheed Martin, Rise of Flight, Falcon BMS, MSFS 2020 a to na systémech WindowsXP, Windows7  32/64 bit a Windows10  32/64 bit.

Možnosti zhotovení:
Jelikož jsem zaměstnán, tak pedály vyrábím většinou jen o víkendech. Je to docela zdlouhavá ruční práce, takže jsem schopen produkovat maximálně cca 3 kusy měsíčně. Tyto pak posílám na konkrétní objednávky.